Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Megtalálták az agyban található idegek kapcsoaltfelelősét!

2007.11.22. 17:26 Orosz Viktória

A Northwestert Egyetem orvosi karának kutatói felfedeztek egy olyan molekulát, mely a tanulást lehetővé tevő új idegsejtek közötti kapcsolatok kialakítását segíti.
Több olyan betegség is ismert, többek között a szellemi fogyatékosság, skizofrénia vagy akár a szenvedélybetegségek, melyek éppen az idegsejtek közötti kapcsolatok újraépülésének károsodása miatt alakulnak ki. Dr. Peter Penzes munkatársaival az idegsejtek gombaszerű kinövéseinek, a dendritikus tüskéknek a növekedését, valamint az azt befolyásoló tényezőket vizsgálta, mivel ezek az idegsejtek közötti kapcsolatot biztosító ingerületátvivő anyagok érkezését felismerő részei. A tanulás folyamán ezek a tüskék egy bizonyos mintázatban megerősítik kapcsolataikat, és ez a mintázat tartalmazza az emlék felidézéséhez szükséges információt.
A kutatók vizsgálataik során felfedezték, hogy a kalirin-7 alapvető szerepet tölt be a dendritikus tüskék tanulással kapcsolatos növekedésének szabályozásában, melyet hosszútávú potenciálódásnak (LTP) is nevezünk. A molekuláról eddig is ismert volt, hogy a sejtek belső vázát alkotó citoszkeleton átépülésében fontos szerepe van. Sejtkultúrák segítségével igazolták, hogy az LTP kapcsán létrejövő idegsejt-aktivitás fokozza a kalirin-7 sejten belüli termelődését, mely ezáltal az adott idegsejt felől érkező ingerületátvivő anyagot észlelő dendritikus tüske méretbeli, valamint számbeli növekedéséhez vezetett. Emellett az is kiderült, hogy a kalirin-7 az ingerületvezető anyagokat fogadó állomások (receptorok) számát is növeli.
„Eredményeink nagymértékben megerősítik azt, hogy a kalirin-7 nagyon fontos szerepet tölt be az előagyban található idegsejtek élményfüggő változásaiban, valamint valószínűleg a tanulásban és a memória kialakításában. Megalapozottan feltételezhetjük tehát, hogy felfedezésünk lehetőséget teremthet például a Fragilis-X szindróma, autizmus bizonyos fajtái vagy a skizofrénia kezelési, esetleg gyógyítási lehetőségeinek kifejlesztésére.” – fejtette ki Dr. Penzes.
Forrás: Medipress

Szólj hozzá!

Címkék: kutatás neurológia agy

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr76238435

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása