Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Életmentő géneket is károsít a dohányzás

2008.01.26. 19:10 Orosz Viktória

dohányzás során a cigarettában lévő toxinok elpusztítják a szervezet azon génjét, amely megvédi a testet az idő előtti öregedéstől-adták hírül a Rochester Egyetem kutatói. A gén hiányában nemcsak az öregedés gyorsul fel, de a tüdő védtelenné válik olyan betegségekkel szemben is, mint a krónikus obstruktív tüdőbaj (COPD) és a tüdőrák. A Sirtuin (SIRT1) gén a tüdőbetegségek kialakulásában betöltött szerepét felfedve a kutatók remélik, a gén helyreállításával a gyógymódot is megtalálhatják ezekre a betegségekre. A piros szőlő héjából származó resveratrollal már most megindultak az első tesztek. A kutatók reményei szerint ez az erős antioxidáns segíthet visszafordítani a dohányzás okozta káros folyamatokat.
"A resveratrol segíthet a szervezet saját immunrendszerét a tüdőbetegségek és a korai öregedés visszafordítására programozni. Így dohányosok, és ex-dohányosok millióinak segíthetnénk a tüdőbetegségek leküzdésében"-nyilatkozta Dr. Irfan Rahman a Rochesteri Egyetem Tüdőgyógyászati Részlegének professzora. A kutatás részletes leírása az 'American Journal of Respiratory Critical Care Medicine' január 3.-ai és az 'American Journal of Physiology' december 27.-ei számában olvasható. Jelenleg körülbelül 23 millió amerikai szenved a COPD-től, amely a légutak beszűkülésével, a tüdő szövetének ritkulásával, ezáltal a légzésfunkciók teljes leromlásával jár. 2020-ra ez a betegség lehet a harmadik vezető halálok világszerte. Jelenleg az idős lakosság mintegy 9 százaléka szenved COPD-ben. Rahman professzor éveket töltött a cigarettában lévő mintegy 4700 toxikus anyag tanulmányozásával. A kutatás során megvizsgálta azt is, miért lehet, hogy sokan a dohányzás ellenére sem betegednek meg. A SIRT1 gén úgy tűnik meghatározó szerepet játszik a betegség kialakulásában. Amikor a SIRT1 megfelelően működik, a szervezet stressztűrő-képessége magas, az anyagcsere-folyamatok jól működnek és a betegségek kialakulásának esélye is alacsony. Ha valamilyen okból azonban a SIRT1 károsodik, az súlyos betegségek kialakulásához vezethet. A dohányzás következtében felszabaduló mérgező anyagok jelentősen károsítják a gént, amely a korai öregedés megakadályozásában is fontos szerepet játszik. "Lehet, hogy valaki 45 éves és remekül néz ki, de ha dohányzik, vagy régebben hosszabb ideig dohányzott, akkor lehet, hogy a tüdeje olyan egészségi állapotban van, mint egy 60 évesnek"-nyilatkozta Rahman professzor.
Forrás:Medipress

 

Szólj hozzá! · 1 trackback

Címkék: genetika tüdő

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr88312688

Trackbackek, pingbackek:

Trackback: camshaft position sensor 2017.12.19. 16:46:23

CCleaner rendszertisztító - [Telepítő]

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása