Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Játék: találjunk gyógymódot az AIDS-re

2008.05.11. 13:39 Orosz Viktória

A számítógépes játékos társadalom már évek óta különböző hercegnők megmentésével, és a gonosz űrlényekkel való háborúval van elfoglalva. Most azonban eljött az idő, hogy a játékosok a Washington Egyetem segítségével képességeiket a tudomány szolgálatába állítsák: a játékosokkal karöltve a tudósok talán megtalálhatják a gyógymódot az AIDS-re.

A Foldit elnevezésű program a fehérje hajtogatást (folding) játékos formában kínálja a résztvevőknek. A játék elején a program elmagyarázza a szabályokat, amelyekkel a játékosok a fizikai törvényszerűségeit figyelembe véve alakíthatják a fehérjéket. A fehérjeszál eltérő elrendeződései jelenthetik ugyanis a kulcsot a különböző biológiai rejtélyek feltárásához.

Körülbelül 20 perc tanulás után a résztvevők úgy érezhetik magukat, mintha egy videojátékkal játszanának, a valóságban azonban a tudomány fejlődését és a kutatást segítik. Az ingyenes játék a http://fold.it honlapról tölthető le.

A programot Seth Cooper mérnök, Adrien Treuille informatikai kutató, Zoran Popovich informatikai mérnök professzor, David Baker biokémikus és David Salesin informatikus professzor fejlesztették ki, profi játéktervezők segítségével. "Reméljük sikerült valami olyat létrehoznunk, ami által a tudomány is fejlődhet, és amiben az emberek is szívesen vesznek részt - nyilatkozta Popovic professzor - Még az is előfordulhat, hogy egy teljesen átlagos ember Nobel-díjat kapjon, csak azért mert játszott egy játékkal."

A fehérjék, amelyekből több mint 100.000 különböző fajta található az emberi szervezetben építik fel sejtjeinket, az immunrendszert, és irányítják a kémiai reakciókat testünkben. Bár sok fehérjének ismerjük a genetikai felépítését, azzal nem vagyunk tisztában, hogy hogyan épülnek ezek a fehérjék különböző összetett formákba, amely formák kulcsszerepet játszanak a biológiai folyamatok létrehozásában.

Számítógépes szimulációkkal képesek vagyunk az összes lehetséges fehérjeforma kiszámítására, azonban ehhez a mostani számítógépekkel rengeteg idő, több száz év szükséges. "Túl sok lehetőség van, és a számítógépeknek az összeset figyelembe kell venniük - nyilatkozta Mr. Baker - A feladat végrehajtása egyszerűen képtelenség, még a nagyteljesítményű számítógépeknek is. Az emberek az intuícióikat követve talán egyszerűbben és gyorsabban rájöhetnek a megoldásra."

A fejlesztők szerint a játékhoz semmilyen biológiai előképzettség nem szükséges, csupán nyitottság és megfelelő intuíciós készség. "A 13 éves fiam ügyesebb a játékban, mint a legtöbb biológus, akit ismerek" - nyilatkozta nevetve Baker.

A játék leginkább egy 21.-ik századi Tetrishez hasonlít, ahol különböző színű geometriai ábrák töltik be a képernyőt. A program tesztelésében közel 1000 játékos vett részt, rajtuk mérték le a tervezők, hogy valóban sikerült e egy élvezetes, de a tudomány számára is hasznos játékot készíteni.

A kutatók remélik, hogy a játékprogram és a játékosok segítségével olyan különleges fehérjéket fedezhetnek majd fel, amelyek rengeteg problémára-betegségek, környezeti gondok-jelenthetnek megoldást.

Szólj hozzá!

Címkék: kutatás játék aids fehérje

Feltalálták az automata aneszteziológust

2008.05.09. 10:12 Orosz Viktória

Kanadai tudósok egy olyan automata aneszteziológiai berendezést fejlesztettek ki, amely az operációk során gyógyszereket adagol a betegbe.- írja a Medipress.

A montreali McGill Egyetem(MUHC) tudósai szerint a készülék az első a világon, amely nem csak beadja a szereket, hanem monitorozza is azok betegre gyakorolt hatásait.
A McSleepy elnevezésű kompjúterizált rendszer három standard szert képes beadni és külön-külön automatikusan monitorozza hatásaikat, manuális beavatkozás nélkül.
A kutatók szerint a rendszer az emberhez képest gyorsabban és pontosabban képes kiszámolni a megfelelő gyógyszer dózisokat az anesztézia bármely adott pillanatában. Arra lett tervezve, hogy biológiai információkat értékeljen ki, és folyamatosan alkalmazkodjon a változásokhoz, sőt, monitorozási hibákat is képes felismerni.

Ám a készülék csak megkönnyíti a munkát, és nem fogja felváltani az aneszteziológust a műtőben, közölte Dr. Thomas Hemmerling, aki a McSleepy berendezést egy gépjármű automata sebességváltójához hasonlította.
„Az automata rendszerek az életben csak abban segítenek, hogy jobban teljesítsük feladatainkat, helyettesíteni nem tudnak bennünket.”- magyarázta Dr. Hemmerling.
A készülék kifejlesztése öt évbe telt, és hét műtét során tesztelték, ám további több ezer alkalommal kell még tesztelni, mielőtt a kutatók megkapnák a kanadai egészségügyi hivatal jóváhagyását.

Szólj hozzá!

Címkék: kutatás aneszteziológia

Tévhit a szívinfarktussal kapcsolatban?

2008.05.07. 13:18 Orosz Viktória

A fiatal nők többsége egyáltalán nem gyanakszik szívinfarktusra, ha nem a hollywoodi filmekből megszokott módon jelentkeznek a tünetek – állítja egy frissen készült tanulmány. Jobb lenne, ha a médiában nemcsak a szívroham jellegzetes tünetekkel megjelenő formáit mutatnák be.-írja a Medipress.

Judith Lichtman, a Yale Orvostudományi Karának közegészségtani tanszékének professzora kijelentette: „Szeretnék végre olyan tévésorozatot is látni, ahol a szereplők nem tipikus tünetekkel járó szívinfarktust kapnak.”

„A klasszikus kép szerint John Belushi alkatú emberek kapnak szívinfarktust. Akik általában nagydarab férfiak, és szorító mellkasi fájdalmuk van. Nincs a köztudatban, soha eszünkbe sem jut, hogy akár fiatal nők is járhatnak így”- tette hozzá Dr. Suzanne Steinbaum, a New York-i Lenox Hill Kórház részlegigazgatója. „Fontos lenne a nők széles körében elterjeszteni, hogy a szívinfarktus nem feltétlenül hollywoodi forgatókönyv szerint zajlik le. Tudniuk kell, hogy fiatal nők esetében is lehetnek szívinfarktus tekintetében rizikótényezők.
Világszerte csak a nők körében évi 8,6 millió halálesetet okoznak a szívbetegségek – ezzel a haláloki statisztika harmadik helyén állnak a szívrendszeri betegségek.
 Nem észlelik a tüneteket időben – a tavalyi adatok alapján az 55 év alatti nők sokszor már túl későn vették észre a tüneteket. A vizsgálatban részt vettek 82 százaléka erős mellkasi fájdalmat panaszolt, mégis csak 50 százalékuk fordult egy órán belül orvoshoz. Csak 42 százalékukban merült fel a gondolat, hogy a szívükkel probléma lehet. A többi vizsgálati résztvevő nem feltételezte, hogy a tünetei súlyos betegség jelei lennének. Sokan gondoltak arra, hogy a kimerültség, stressz, éhség okozhat ilyen panaszokat. Ennek a hibás felfogásnak az elterjedése a médiában látott minta alapján történhetett. A szívinfarktus lezajlása azonban gyakran nem a klasszikus ábrázolást követi. Íme a vizsgálatban résztvevő nők egyikének leírása arról, hogy hogyan zajlik egy infarktus: „Láttam már a tévében szívinfarktust. Az úgy zajlik, hogy az illető a mellkasához kap, majd elesik.” Arról nem szólnak a filmek, hogy a fájdalom nemcsak a mellkast érintheti, hanem a kart, az állkapcsot is, nem mutatják, hogy hányingere is lehet a betegnek.
Egy másik vizsgálatban résztvevő beteg így nyilatkozott: „A tévéből ismert tünetek közül egy sem állt fenn nálam.



A legfontosabb amit a szívinfarktus tüneteiről tudni kell:

hirtelen kezdődő erős, szorító fájdalom
- a fájdalom (vagy zsibbadás) a lapockába, bal karba, állkapocsba, olykor a hasba sugárzik
- gyakran jár erős verejtékezéssel, nehézlégzéssel, sápadtsággal, szédüléssel és émelygéssel
Ha ezekből több is jelentkezik egyszerre, azonnal hívjunk orvosi segítséget!

Szólj hozzá!

Címkék: tv szív infarktus

süti beállítások módosítása