Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Gép, mely visszajátssza álmainkat

2008.03.12. 17:28 Orosz Viktória

Az Ébren-álmodó robot egy nem mindennapi alkotás, mely kombinálja az emberi agyhullámokat és a REM (Rapid Eye Movement – gyors szemmozgás) fázisú alvás során mért adatokat a robotviselkedéssel. Az Ébren-álmodó robot képes visszajátszani az álmainkat, vagy ha akarjuk, el is táncolja azokat.- olvashatjuk a Medipress oldalán.

Az Ébren-álmodó robot Fernando Orellana, és Bernan Burns együttműködésének eredményeképpen jött létre. Orellana az Albany régióban lévő Sleep Disorder Centerben, New Yorkban töltött egy éjszakát. Az ott dolgozók, elektródokat kötöttek a kutatóra, EKG-val, EEG-val gyűjtötték az adatokat. Orellana az adatok hasznáról a robot „megelevenítésével” kapcsolatban, a következőképpen fogalmazott:

„Az én szemem mozgását átvette a robot szemének mozgása, tehát ha álmomban az én szemem balra nézett, akkor a robot szeme is balra nézett.

Az EEG segítségével gyűjtött adatok felhasználása egy kicsit összetettebb volt. Végigfuttatva azokat egy gépen, hogy tanulmányozzuk az algoritmusokat, számos mintát azonosítottunk (mind a REM, mind a nem-REM fázis alatt.) Ezután az előre programozott robot viselkedéséhez társítottuk ezeket a mintákat. A mintákat szűrőként használva, feldolgoztuk a maradék adatbázist úgy, hogy hagytuk a robotot, hogy a gyakorlatba átvigye, eljátssza ezeket a viselkedési formákat. A magas aktivitással járó periódus alatt (a REM fázis alatt) olyan tevékenységeket láthattunk, mint a repülés, vagy az megijedés valamitől, stb., az alacsony aktivitású periódus alatt, pedig olyanokat, mint a gesztikulálás, vagy a körbe nézés, stb. Azokat a viselkedési formákat, melyeket a robot „előadott” a minták alapján, azokat csinálhattam én is (másokkal együtt) álmomban”

Orellana és Burns egy Kondo KHR-2HV típusú emberszabású robotot használt fel a kutatáshoz. Orellana hiszi, hogy az Ébren-álmodó robot képes az emberi megtapasztalások bővítésére, illetve a belső megtapasztalásokat képes a gyakorlatba átvinni. A robot az emberek „toldalékaként” szolgálhat, mondhatnánk, hogy segítségével közelebb kerülhetünk az emberek eszméletlen állapotának mélyebb szintjeihez.

A klasszikus, 1956-ban készült filmben, a Forbidden Planetben (Tiltott Bolygó) Dr. Morbius eszméletlen állapotában, alvás közben használta fel Krell robotot, és a hihetetlenül erős Krell hatott rá eszméletlen állapotában, így képes volt elpusztítani ellenségeit.

Mindezek tudatában, valószínű szeretnénk beültetni egy korlátozó műszert a robotokba, akik majd, visszajátsszák, a gyakorlatba átültetik az álmainkat.

Szólj hozzá!

Címkék: eeg alvás rem

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr28378136

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása