Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

D-vitamin

2011.09.05. 13:52 Kovács Zoltán György

A zsíroldékony vitaminok „D-vitaminként” jelzett csoportjába öt vegyület tartozik, ezek a D1, D2, D3, D4 és D5-vitaminok. Az emberi szervezet szempontjából a D2- (ergokalciferol) és D3- (kolekalciferol) vitaminoknak van jelentősége. Ezek tulajdonképpen hormon előanyagok (prohormonok), biológiailag még nem aktív vegyületek. A D2-vitamin táplálék (elsősorban növényi eredetű élelmiszerek) útján kerül a szervezetbe, míg a D3-vitamin nagyobb részének forrása a bőr: a koleszterin-anyagcsere során a bőrben egy 7-dehidrokoleszterin nevű vegyület keletkezik, mely napfény hatására továbbalakul D3- vitaminná. Kolekalciferol természetesen a(z elsősorban állati eredetű) táplálékkal is bejuthat a szervezetbe.
A D-vitamin aktív formája a kalcitriol (1,25-dihidroxi-kolekalciferol), mely két ún. hidroxilációs reakció útján keletkezik a prohormon-formából. Az első hidroxilációs lépés helyszíne a máj, a keletkező 25-hidroxi-D-vitamin csekély biológiai hatással rendelkezik, jelentősége a túlzott D-vitamin bevitelnél (D-hypervitaminosis) van, ekkor már ez felelős a kialakuló hatásokért és tünetekért. A 25-hidroxi-D-vitaminra a vesében kapcsolódik a második hidroxil-csoport, ami az aktív D-vitamin létrejöttét eredményezi.

Hatásai
A D-vitamin befolyásolja a kalcium anyagcseréjét: elősegíti a kalcium- és foszfát-ionok felszívódását a béltraktusból, illetve növeli a vesékben a kalcium visszaszívását, ezáltal emelve annak vérszintjét. Mindez esszenciális a csontok, fogak képződéséhez, hiszen a mineralizációs folyamatok során azokba kalcium, illetve annak vegyületei (pl. hidroxiapatitkristályok) épülnek be, ez felelős azok mechanikai szilárdságáért. Mindemellett a kalciumionok rendkívül fontosak számos sejtfunkcióban, az ingerületátvitelben, az izmok összehúzódásában, a véralvadásban.
Kiemelendő, hogy a kalciumion-szint meghatározza az idegingerlékenységet: a normálisnál alacsonyabb kalciumszint (hipokalcémia) mellett fokozódik az idegek ingerlékenysége, azaz már kisebb ingerre kialakul a megfelelő válasz (pl. az izmokat beidegző idegek esetén az izomösszehúzódás). Ezért tapasztalhatjuk alacsony kalciumszint mellett egyes neurológiai reflexek túlműködését, a kezek, lábak görcsös reakcióit, azonban nagyobb mértékű kalciumszint-csökkenéskor görcsrohamok is felléphetnek (hipokalcémiás tetánia), ami a gége- és légzőizmok görcse miatt halálos kimenetelű is lehet.
A D-vitamin kalcium-anyagcserére kifejtett hatásai mellett az immunrendszer működését is szabályozza. Serkenti a fagociták (bekebelezésre képes immunsejtek) működését és szerepe van a daganatokkal szembeni védekezésben is.
  •  A British Journal of Cancer című lap szerint a rákkal összefüggésbe hozható halálozási arány mintegy kétszer akkora azoknál, akiknek a vérében alacsonyabb a mérhető D-vitamin szint.
  • Beszámoltak számos egyéb jótékony hatásról is, melyet ezen vitaminhoz kapcsolnak: a Journal of Neurology, Neurosurgery and Psychiatry egy 2009.05.21-én megjelent cikke szerint a D-vitaminnak szerepe lehet a normális agyműködés fenntartásában, amit egy 3000 alanyt (40-79 év közötti európai férfit) besoroló vizsgálatra alapoznak.
  • A Medical College of Georgia kutatói szerint a D-vitamin a normális testsúly fenntartásában is szerepet játszik.
  • A Harvard Medical School kutatói szerint csökkentheti az asthma tüneteinek súlyosságát és gyakoriságát, valamint az asthma miatti hospitalizáció, azaz a kórházba kerülés valószínűségét.
  • Dr. Kenneth Saag (University of Alabama, Birmingham, USA) vizsgálata szerint csökkenti a rheumatoid arthritis kialakulásának kockázatát nőkben.
    A New York City Department of Health and Mental Hygiene radiológiai szakértői szerint pedig a D-vitamin aktív formája lehet szervezetünk egyik fő védekező eszköze az alacsony szintű sugárzás miatt kialakuló károsodásokkal szemben.
     
A D2- vagy a D3-vitamin a hatékonyabb?
A táplálékkiegészítőkben a vitamin mindkét formáját felhasználják. A gyógyszergyári készítmények kalcitriolt, kalcipotriént valamint doxercalciferolt tartalmaznak.
A kutatók többsége szerint a D2- és D3-vitaminok egyformán hatékonyak, azonban néhányan a D3-vitamint hatékonyabbnak tartják. A (különösen patkányokon folytatott) állatkísérletek viszont azt mutatják, hogy a D2-vitamin hatékonyabb, mint a D3.

Ajánlott napi mennyiség
Az Európai Unióban az ajánlott napi D-vitamin mennyiség: 5 mikrogramm/nap. D-vitamin források: halak, halmájolajok, máj, tojás, tej és tejtermékek, margarinok.

Hiánytünetek
Rachitis (angolkór). Fiatal gyermekkorban megnyilvánuló betegség, melynek kialakulásához a D-vitamin hiányos táplálkozás mellett hozzájárulhat a napfényszegény környezet, vagy ha a vitamin aktív formájának képződéséhez szükséges hidroxilációs lépések defektust szenvednek (pl. enzimhiba miatt; ez esetben az állapot javítását célzó D-vitamin bevétele hatástalan, ún. D-vitamin rezisztens rachitis alakul ki.) A betegségben a csontok mineralizációja elégtelen, így „puhák” lesznek, melyek nem képesek a mechanikai terhelésnek ellenállni, elgörbülnek és a csontvázban maradandó deformitások lépnek fel.
Felnőttekben a D-vitamin hiánya osteomalaciához vezet, ami szintén a csontok elégtelen mineralizációjával, lágyulásával járó zavar.
D-vitamin hiányban tehát sérül a csontok mineralizációja, könnyen deformálódnak, könnyen törnek és nehezen gyógyulnak. A tartósan elégtelen D-vitamin bevitelnek szerepe van a csontritkulás kialakításában is.
Hypervitaminosis
A D-vitamin túladagolás ritka, melynek egyenes következménye a hiperkalcémia (emelkedett kalciumszint a vérben). A betegeknél előforduló tünetek ennek megfelelően a hiperkalcémia tünetei: fejfájás, étvágytalanság, hányinger, hányás, fokozott vizeletkiválasztás, gyengeség, idegesség, szomjúság. Tartósan fennálló magas kalcium-vérszint gyakori, illetve éjszakai vizelési ingert, fehérjevizelést, vesekőképződést, lágyrész meszesedést okozhat. A tünetek a D-vitamin-bevitel és a kalciumszint csökkentésével visszafordíthatóak, de szükség lehet glukokortikoid kezelésre is.

 

Szólj hozzá!

Címkék: vitamin d vitamin

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr753204110

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása