Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Hogyan hat az alváshiány az érzelmekre?

2007.11.01. 14:49 Orosz Viktória

Current Biology október 23-ai számából megtudhatjuk, hogy alváshiány következtében az agy érzelmi központjai jelentősen túlreagálnak a negatív érzelmekre.
Dr. Matthew
Walker és munkatársai 26 egészséges önkéntest kért meg, hogy vagy aludjanak normálisan, vagy maradjanak ébren 35 órán át. A következő napon a kutatók funkcionális mágneses rezonancia képalkotó (fMRI) segítségével megvizsgálták a résztvevők agyi aktivitását, miközben a résztvevők 100 képet néztek. A képek kezdetben érzelmileg semlegesek voltak, például kanalat vagy kosarat ábrázoltak, és idővel egyre negatívabbá váltak – például cápa- vagy viperatámadásról szóltak.
„Ugyan számítottunk rá, hogy az agy érzelmi központjai túlreagálnak alvásmegvonáskor, de ekkora túlreagálásra azért nem számítottunk. Több mint 60%-al erősebben reagáltak a résztvevők a negatív ingerekre. Ez óriási emelkedést jelent – úgy tűnik, ilyenkor az érzelmek ámokfutása folyik az agyban.” - közölte Dr. Walker.
A kutatók kimutatták, hogy a hiperaktív válasznak a prefrontális lebeny leállása az oka, egy olyan agyterületé, amely normál esetben szabályozza az érzelmeket. Ez a szerkezet az emberi evolúcióban viszonylag újnak számít, „és emiatt lehet, hogy nem alkalmazkodott még az egyes biológiailag szélsőséges helyzetekhez.” - magyarázta Walker. „Az ember az egyetlen élőlény, amely önmagától képes elvonni az alvást. Ez nagy furcsaságnak számít a természetben.” 
A modern élet során az emberek gyakran nem alszanak eleget, és ez napi rutinná válik – mondta Dr. Walker.
A jövőben azt kellene kutatni, hogy az alvás mely összetevői segítenek az érzelmi stabilitás helyreállításában – „ez lehet az álmodással járó REM alvás, vagy a lassú hullámú, álmokkal nem járó alvási forma.”
Számos pszichiátriai betegség, főként az érzelmeket érintőek, összefüggést mutatnak az alvászavarokkal. „Hagyományosan azt gondoltuk, hogy a pszichiátriai betegségek hozzájárulnak az alvási rendellenességek kialakulásához, de lehet, hogy ez pont fordítva igaz. Ha rájövünk, az alvás melyik része felelős az érzelmi stabilitásért, számos, már most meglévő gyógyszerrel kezelhetővé válna az alváshiány, illetve bizonyos pszichiátriailag kóros állapotok.”- foglalta össze Dr. Walker.

Forrás: -Medipress
            -Current Biology
   

3 komment

Címkék: kutatás neurológia agy alvás

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr9215273

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

rotting 2007.11.06. 18:51:35


Ez a blod folyamatos Medipress reklám (?)

banner, cikkek, videó

Az a dolgod, hogy gyártsd a forgalmat a medipressnek, hogy a GoogleAd-ből pénzt kaszírozzon?

Orosz Viktória · http://cogito.blog.hu 2007.11.06. 20:10:14

kötöttünk egy egyességet, nekem is jó, a Medipressnek is jó, egyébként a forrást mindig fel kell tüntetni, ha nem saját cikk

eM · http://www.matrac.hu 2007.11.12. 14:51:50

Szia

Ezeken kívül még a memóriára is hat a kialvatlanság.

Itt egy szótár pár alvászavarról. Böngéssz bátran

www.matrac.hu/matrac-84-hir.html
süti beállítások módosítása