A scerosis multiplex kezelésében a konzervatív kezelési módszer a béta interferon terápia. Összehasonlítva azoknak a betegeknek a DNS-ét, akiknél a terápia hatékony, azokéval, akiknél eredménytelen, a kutatók jelentős eltéréseket észleltek. Így már a kezelés elkezdése előtt megjósolható a terápia eredményessége. Az ezzel foglalkozó tanulmány az 'Archives of Neurology' című szaklap márciusi számában lát majd napvilágot.
A sclerosis multiplex (SM) a központi idegrendszer idült gyulladásos megbetegedése, mely izomgyengeséget, görcsöket és bénulást is okozhat. Leggyakrabban béta interferon terápiát alkalmaznak a kezelésében, amely a legtöbb esetben lassítja a betegség progresszióját. A béta interferon kezelés ellenére azonban a páciensek jelentős részénél folytatódnak, sőt rosszabbodnak a tünetek. A depresszió és az influenzához hasonló tünetek miatt - amelyek az interferon terápia gyakori mellékhatásai - sok páciens a kezelés elhagyása mellett dönt.
Dr. Esther Byun és kollegái 206 sclerosis multiplexes beteget vizsgáltak meg. Háromhavonta ellenőrizték az állapotukat a béta interferon kezelés alatt. 99 betegnél hatékony volt a kezelés, 107 viszont nem reagált megfelelően.
A tudósok ezután mindkét csoport tagjainak DNS-ét megvizsgálták. A vizsgálat során kiderült, hogy jelentős különbségek vannak a két csoport DNS-e közt, amely különbségek komolyan befolyásolják az interferon terápia hatékonyságát.
"Új és értékes információhoz jutottunk, hiszen fontos megismernünk, hogy bizonyos gyógyszerek miért működnek az egyik betegnél, és miért hatástalanok a másiknál. Ez az első lépés a személyre szabott gyógykezelés kialakításában és az újabb gyógyszerek felfedezésében" - írják a tanulmány szerzői.
Forrás: Medipress
Forrás: Medipress
Kommentek