Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Az agy 10 legtitkosabb rejtélye

2008.07.26. 12:26 Orosz Viktória

Mi az a tíz legfontosabb kérdés, amely megosztja a tudósokat az agy működésével kapcsolatban? - olvashatjuk a kérdést a Medipress-en.



10. Édes álmok
A tudósok között sincs egyetértés abban, vajon honnan keletkeznek az álmok. Az egyik lehetséges magyarázat az, hogy az álmodás az agysejtek közötti ingerületátvitel stimulálásával mozgatja meg az agyat. A másik teória szerint az emberek azokról a feladatokról és érzelmekről álmodnak éjszaka, amelyekkel nappal nem foglalkoztak eleget, és ez segít feldolgozni a gondolatokat és emlékeket. Abban mindenesetre egyetértenek a tudósok, hogy az álmodás a mélyalvás (REM) során történik.

9. Szunyókálás

Az alvás olyan elengedhetetlen az emlősök számára, hogy az ember életének több mint negyedét csukott szemmel tölti. Ezzel együtt az alvás valódi oka ma is rejtély a tudósok előtt. Ami biztos: a tartós álmatlanság hangulatváltozásokhoz, hallucinációkhoz, extrém esetben akár halálhoz is vezethet.

8. Fantomérzetek

Amputációk után körülbelül az esetek 80 százalékában a betegek különböző érzeteket észlelnek - mint amilyen a meleg, a viszketés, a nyomás vagy a fájdalom – az amputált testrészben, és úgy érzik, mintha a hiányzó tag még mindig testük része volna. Az egyik magyarázat szerint az eltávolított testrész helyén lévő idegi terület új kapcsolatot létesít a gerincvelővel, és továbbra is küldi a jeleket az agynak, mintha a hiányzó testrész még mindig ott volna. A másik magyarázat szerint az agy működése úgy van kódolva, mintha a test egészséges lenne, azaz az agy megőrzi az érintetlen test képét.

7. Biológiai óra

A hipotalamuszban található az ember biológiai órája, amely a test működését egy 24 órás ritmus szerint szabályozza. A napi működés legnyilvánvalóbb jele a felkelés és lefekvés körforgása, de a biológiai óra szabályozza az emésztést, a testhőmérsékletet, a vérnyomást és a hormontermelést is. A tudósok felfedezték, hogy a fény erőssége előbbre vagy későbbre állíthatja ezt az órát a melatonin hormon termelésének befolyásolásával. Jelenleg is folyik a vita arról, vajon a melatonin bevitel segíthet-e a jetlag (időzónák átlépése repülővel) kellemetlen hatásainak kiküszöbölésében.

6. Emlékezet

Vannak emlékek, amelyeket nehezen felejt el az ember – ilyen lehet az első csók… De hol őrizzük ezeket a személyes mozikat? A tudósok felfedezték, hogy az agy szürkeállományában található hipokampusz felelős az emlékek képzéséért és tárolásáért. Kiderült azonban, hogy a valódi és a hamis emlékek is éppen ugyanazt a területet aktiválják az agyban. Ahhoz, hogy előhívják a valódi emlékeket, a kutatók arra kérték az alanyokat, próbálják ezeket az emlékeket a saját kontextusukban felidézni, ami sokkal nehezebb, ha nem valódi emlékről van szó.
 

5. Nevetés

A nevetés egyike a legkevésbé feltárt emberi viselkedésformáknak. A tudósok felfedezték, hogy nevetés során az agy három területe lép működésbe: a gondolkodásért felelős terület, amely segít megérteni a viccet, a mozgásért felelős terület, amely működésbe hozza az izmokat, és az érzelmekért felelős terület, amely előidézi a jó érzést. De az továbbra is titok, miért nevet ez egyik ember buta vicceken, és miért nevet a másik egy horrorfilmen. A nevetés lehet egyfelől játékos válasz a meglepő fordulatokra, másfelől jelzés a másik számára, hogy jól szórakozunk.

4. Természet vagy nevelés?

A hosszú vitában, amely arról szól, vajon a gének vagy a környezet határozza-e meg gondolatainkat és személyiségünket, a tudósok arra jutottak: lehet egyik is, másik is, vagy mindkettő! A gének tanulmányozása kimutatta, hogy számos olyan emberi jelleg van, amely fölött kevés befolyásunk van, és mégis számos államban az öröklés és a nevelés, úgy tűnik, hatással van arra, hogy kik vagyunk, és mit teszünk

3. A halál rejtélye

Az örök élet Hollywood találmánya. De miért öregszenek az emberek? Az évek során az ember ellenálló képessége a fizikai és a lelki behatásokkal szemben egyre törékenyebbé válik. Az egyik lehetséges magyarázat szerint az öregedés olyan, mint egyéb más humán jelleg: a humán genetika része, és megvannak a maga előnyei. Egy kevésbé optimista elképzelés szerint az öregedésnek nincs semmi célja vagy eredménye azon kívül, hogy a sejtek megöregszenek az emberi élet során. A tudósok azonban hisznek abban, hogy a tudomány végül képes lesz késleltetni az öregedést.

2. Fagyasztás

Az örök élet nem valóság. De a tudomány egy úttörő területe, amely a hűtéssel foglalkozik, képes új életet adni. A fagyasztóközpontokban a holttesteket folyékony nitrogénben tárolják mínusz 78 fokon. Az eljárás lényege, hogy azokat az embereket, akik egy jelenleg gyógyíthatatlan betegségbe haltak bele, lefagyasztják, majd újból “feltámasztják”, amint a jövőben felfedezik betegségük ellenszerét. Azonban eddig még egyetlen lefagyasztott embert sem támasztottak fel, ugyanis erre még nem létezik megfelelő technológia. Mivel, ha a testet nem pontosan a kívánt hőfokon engedik fel, a sejtek megfagyhatnak, és a test darabjaira eshet szét.

1. Öntudat

Reggel, ébredés után az ember érzékeli, hogy felkelt a Nap, hallja a madarak hangját, érzi a friss reggeli levegőt az arcán. Más szóval: öntudatánál van. Ez az összetett és bonyolult téma már az antikvitás óta foglalkoztatja a tudósokat, de csak napjainkban vált tudományos kutatótémává. A legnagyobb kérdés ezen a területen, hogy az objektív agyi folyamatok hogyan válnak a egyes emberekben szubjektív tapasztalatokká. Mindenesetre a tudósok számos kérdést fogalmaztak meg a témában.

1 komment

Címkék: kutatás neurológia agy

Epilepsziásokért nem csak episeknek

2008.07.24. 12:38 Orosz Viktória

Új rovatot indítok. Minden héten bemutatok 1-1 betegközpontú, betegekről és/vagy betegeknek szóló oldalt. Elsőként egy epilepsziásoknak szóló oldalt szeretnék bemutatni. Egy gyorsan fejlődő, nagyon hasznos oldalról van szó, mely rengeteg információval szolgál mind epilepsziásoknak, mind hozzátartozóiknak, mind érdeklődőknek. Lehetőség van tapasztalatcserére és ismerkedésre is, így segítve a betegség elfogadását és a vele való együttélést. Aliasdj(Mészáros László) készséggel állt rendelkezésemre és válaszolt kérdéseimre. Az oldalát az alábbi bannerre való kattintással érhetitek el!


Először is elárulnál pár szót magadról?

46 éves vagyok. Egykor nagyon sikeres műsorvezető és dj voltam. Mentorom Komjáthy Gyuri bá volt. Minden nagy magyar zenekarral dolgoztam, majd 1986 máj 24-én egy foszgén-gáz mérgezéstől összetört 10 csigolyám , epilepsziás, ischemiás valamint hypertóniás lettem.

Gondolom ez lelkileg is nagyon megviselt. Milyennek értékelnéd most az egészségügyi állapotodat?
Hát akkor padlót fogtam az tény, de sok igaz barátom volt, akik kisegítettek a gödörből… Köszi nekik! Ma azt mondanám legalább ezt az állapotot kívánom minden epilepsziás társamnak!

Térjünk át a honlapra. Mióta készíted a honlapot?
A pontos dátumra nem emlékszem kb. fél éve kezdtem el készíteni és fejlesztgetni, teljes amatőrként, úgy a számítástechnikában, mint az egészségügyben.
 

Saját indíttatásra?
Igen saját belső indíttatásból és kihangsúlyoznám a belső indíttatást!

Mi volt a konkrét célod a honlappal?
Segítség nyújtás! Sokan vannak akik úgy kerülnek kapcsolatba az epilepsziával, hogy semmit se tudnak róla. A honlapomon nekik akarok segíteni információkkal, és a lehetőségekkel, hogy sorstársaikkal beszélgethessenek.

Átlagosan hány látogatód van egy nap? Mennyire pozitívak a visszajelzések? Esetleg vannak negatívak is?
Negatívval még nem találkoztam, pozitív visszajelzést sokat kaptam még az USA-ból is. Átlagosan napi 25-50 látogatóm van(letöltőm( ez olyan 500-700 látogatót jelent
, ami egy féléves időt nézve nagyon jónak számít. Igen sokfélére. Most már adott az MSNezés lehetősége, most indul a hírlevél és az „Orvos válaszol” rovat is, melyben epileptológusok válaszolnak majd a kérdésekre, minden héten egyszer.

Van-e segítséged, vagy mindezt magad csinálod?
Teljesen egyedül csinálom. Persze vannak kedves barátok, akik ha kell segítenének, vagy segítenek.


Hogyan találnak az oldaladra az epilepsziások, vagy hozzátartozóik, vagy érdeklődők?

A különböző keresőkön általában az első 3 oldalon szereplek. Sok csere bannerem van kint a világhálón, illetve ismerősöktől, barátoktól hallják. Sok a társoldala is, akik szintén reklámoznak, tehát sokan látnak. Ha valaki keres e témában biztos belém bukik.

Sok látogatót kívánok és rohammentes szép napokat Nektek! Köszönöm!
Én köszönöm a lehetőséget!

1 komment

Címkék: ajánló

süti beállítások módosítása