Cogito

Orosz Viktória vagyok, orvostanhallgató. Blogomon az orvostudomány és egészség friss, érdekes és hasznos híreit, kutatási eredményeit szeretném ismertetni. Célom, hogy a közemberekhez is közelebb kerüljön ez a tudomány. E-mail címem: viki@housemd.hu Add to Netvibes

Kritika a Cogito-ról gblog2011.jpg Az ÉLETMÓD kategóriában a zsűri által legjobb 10 blog közé lett sorolva a Cogito!

Facebook

Kommentek

Keresők

Google

Több idő áll rendelkezésre stroke kezelésben

2009.06.03. 13:04 Orosz Viktória

A legfrissebb elemzések szerint az egyik alvadékoldó gyógyszer a tünetek fellépte után még négy és fél órával is hatékony lehet a gutaütés kezelésében. A felfedezés hatására megváltoztatják a jelenlegi kezelési irányelveket, melyek szerint a három órás határidőn túl már nem ajánlott a gyógyszer használata.
A Stroke c. szaklap májusi számában megjelent cikkben Dr. Maarten Lansberg és munkatársai 1622 szöveti plazminogén aktivátorral (tPA-val) kezelt esetről számoltak be. Négy, a témában megjelent közlemény elemzése alapján vonták le a következtetést, hogy a gyógyszer alkalmazásának előnyei még négy és fél órán belül is felülmúlják a rizikóit. A gutaütés egyik fajtáját (az esetek 80-85 %-át) ugyanis az agyat ellátó egyik ér elzáródása okozza. Ha a véráramlást gátló vérrögöt megpróbáljuk feloldani a gyógyszer segítségével, akár szintén agykárosodást okozó vérzést is okozhatunk, ezért az ajánlások szerinti időablak betartása lényeges a betegek kezelésekor. A többi 10-15 %-ban a tPA használata ellenjavallt, mivel ezekben az esetekben éppen a vérzés okozza alapvetően az agy károsodását. Lansberg a Stanford Egyetemen az ideggyógyászat és idegtudományok adjunktusa.
Az Amerikai Stroke Társaság / Amerikai Kardiológus Társaság (ASA/ AHA) ennek hatására még ugyanebben a számban közzétette új ajánlását a tPA kezelés időablakának kiszélesítésére. Az új irányelvek alkalmazásra szakértők szerint 2-3 százalékkal több beteget juttathat tPA kezeléshez. Talán nem tűnik túl nagy lépésnek, ám Dr. Jeffrey L. Saver (Kaliforniai Egyetem, Los Angeles) professzor szerint ma a legjobb kórházakban is legfejebb a strokeos betegek 5-10 százaléka kapja meg három órán belül az esetenként életmentő gyógyszert. A csalódást keltő számok annak köszönhetőek, hogy az emberek nincsenek tisztában a gutaütés tüneteivel, és ezért a kórisme órákat csúszhat. Nem elég azonban felismerni a betegséget, a tünetek jelentkezésekor azonnal tenni is kell valamit. A tPA kezelés hatékonysága az első órában a legjobb: egy óra jobb mint kettő, kettő jobb mint három és így tovább. A féloldali gyengeség, beszédnehézség, látászavar észlelésekor azonnal hívni kell a mentőket. A tPA rettegett szövődménye, az agyvérzés száz három, illetve négy és fél óra közt kezelt betegből mindössze kettő-háromnál jelentkezik, míg tizenhat esetben a gyógyszer javítja a betegség kimenetelét. Tisztán számokban kifejezve tehát hat betegen lehet segíteni egy károsítása árán. Nem minden betegnél ajánlják azonban a tPA kezelést három órán túl. 80 feletti életkor, súlyos, vagy visszatérő stroke, cukorbetegség, vagy véralvadásgátló kezelés ellenjavallják a gyógyszert. A stroke esetében az időveszteség agysejteket jelent. Minden percben 2 millióval több agysejte pusztul el. Az ideális idő 60 perc lenne.

Szólj hozzá!

Címkék: neurológia agy stroke

A bejegyzés trackback címe:

https://cogito.blog.hu/api/trackback/id/tr811161079

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása